021 _ 669 669 00 info@raymon24.com اللغة العربية

جاهای دیدنی جزیره قشم

  1401-08-07
  سفر به قشم

با توجه به اینکه جزیره قشم، یکی از بزرگترین، جزایر خلیج فارس بوده و در کشور ایران، یکی از شناخته شده ترین مکان های گردشگری، در این جزیره پهناور، وجود دارد گردشگران ایرانی و همچنین، توریست ها، از کشور های مختلف در سراسر جهان، تمایل بسیاری برای سفر به این جزیره را دارند.

از نظر موقعیت جفرافیایی، جزیره قشم از سوی شمال به شهرستان بندرعباس، مرکز بخش خمیر و همینطور، قسمتی از شهرستان بندرلنگه، از شمال‌ شرقی، نزدیک به جزیره هرمز، از شرق به جزیره لارک، از جنوب نیز، به جزیره هنگام و همچنین، از سمت جنوب‌ غربی، به جزایر تنب بزرگ و کوچک و ابوموسی محدود شده است. مساحت جغرافیایی آن نیز، برابر است با 1,491 کیلومتر مربع، در واقع حدود 2,5 برابر جزایری همچون، بحرین و سنگاپور، وسعت دارد که از آن، به عنوان پهناور ترین جزیره غیر مستقل جهان، یاد می شود.

 

جاهای دیدنی جزیره قشم

 

جزیره قشم یا همان جزیره عجایب هفت گانه، یکی از محبوب‌ ترین جزایر کشور ایران، از نظر گردشگران، شناخته شده زیرا، طبیعتی بی نظیر و تاریخچه ای گران بها دارد. آب و هوای این جزیره نیز، در فواصل زمستان و بهار، برای گردش و تفریح، بسیار مطلوب است. در کنار فرهنگ غنی که ساکنان این جزیره‌ دارا می باشند، آن را به یکی از مکان‌ های گردشگری، در جنوب کشور ایران، تبدیل کرده است که هر ساله تعداد بسیاری، از گردشگران ایرانی و همچنین، توریست ‌های سراسر جهان، در آن حضور پیدا می کنند.

جاهای دیدنی جزیره قشم که برای گردشگران بسیار محبوب بوده و در واقع، دست کمی از عجایب هفت گانه ندارند عبارتنداز: دره ستارگان، جنگل های دریایی حرا قشم، تنگه چاهکوه، ساحل درخشان نقره ای و غار نمکدان که در ادامه نیز، در خصوص دیگر مکان های گردشگری جزیره زیبای قشم، برای مسافران آژانس مسافرتی گردشگری رایمون که قصد دریافت تور قشم را دارند توضیحات مختصری آورده شده است.

 جزایر ناز

 

جزایر ناز قشم

یکی از مکان های گردشگری جزیره قشم، جزایر موجود در این منطقه از جنوب کشور ایران، می باشند که به جزایر ناز، معروف شده اند که دیواره‌ های صخره ‌ای شکل با وسعت سه هکتار دارند. از ویژگی های این جزایر که آن را‌ منحصر به ‌فرد کرده است امکان ورود به محدوده آن ‌ها، با خودرو و به صورت پیاده ‌روی، تا فاصله‌ یک کیلومتری داخل آب‌ های آن می باشد که به ‌دلیل شرایط جزر، امکان پذیر بوده و به سبب این موضوع، یکی از جذاب ‌ترین جاهای دیدنی قشم است. فاصله جزایر ناز از قشم، تقریبا 22 کیلومتر بوده و منطقه مسکونی نمی باشند. از جذابیت های این منطقه گردشگری نیز، می توان به این اشاره نموده که در مدت زمان گوتاهی، هنگام وقوع جزر، فاصله ‌ای بین جزایر ناز و همینطور، ساحل قشم ایجاد می‌ گردد؛ در این زمان، گردشگران، می‌توانند از بالای جزایر ناز، تنگه هرمز و جزیره لارک را نظاره ‌گر باشند.

 

ژئو پارک

 ژئو پارک قشم

 

ژئو پارک جزیره قشم که از دیگر مکان های گردشگری این جزیره است در سواحل خلیج همیشگی فارس و جنگل دریایی حرا قشم، قرار گرفته و در این پارک تعدادی از پدیده های مهم زمین ‌شناسی نیز، وجود دارد. در این ژئو پارک، گونه‌ های مختلفی از گیاهان و جانوران، ساحل های زیبا، نقش ‌برجسته‌ های طبیعی، کوه ‌های استوار و همچنین، ستون‌ هایی که بر اثر فرسایش ایجاد شده‌ وجود دارند جذابیت‌ های این مکان گردشگری جزیره قشم را دوچندان کرده‌ اند.

لازم به ذکر است که این ژئو پارک هیجان انگیز، در سال 2006، به عنوان اولین ژئو پارک خاورمیانه و کشور ایران، شناخته شد. مجموعه جهانی ژئوپارک جزیره قشم نیز، در یونسکو به ثبت جهانی رسیده است، همچنین، این پارک، در مساحت 30 هزار هکتاری در غرب جزیره قشم واقع شده که به روستای طبل، روستای کانی و گوری نیز، نزدیک می باشد.

 

ساحل درخشان نقره ای

 

ساحل نقره ای قشم

 

ساحل نقره ‌ای قشم، یکی از سواحل جذاب جنوب کشور ایران است که در محدوده شمال غربی جزیره هنگام، قرار دارد. این ساحل، با شن‌ های مشکی و نقره‌ ای بسیار درخشان، فرش شده که بسیار زیبا است. قدم زدن بر روی شن‌ و ماسه های نرم و درخشان این ساحل و تماشای امواج زیبای خلیج فارس، آرامش خاصی را برای گردشگران، ایجاد نموده و در شب ها نیز، بسیار چشم نواز است.

 

غار خربس

 

غار خربس قشم

 

از دیگر جاهای دیدنی جزیره قشم، غار خربس می باشد که متعلق به دوران ماد ها است. این غار، در 15 کیلومتری جنوب قشم قرار گرفته و از دنباله‌‌ ی چین‌ خوردگی ‌های رشته ‌کوه‌ های زاگرس نیز، به وجود آمده است. لازم به ذکر است معماری این پدیده طبیعی، منحصر به ‌فرد و بسیار رمزآلود می باشد که در نوع خود، بی نظیر است. همچنین، از جمله جاذبه های شگفت انگیز این غار، پرستشگاه مهر و الهه‌ ی میترا می باشد که مکانی برای نگهداری استخوان‌ های مردگان و همینطور، پناهگاه مردم، در زمان حمله دزدان دریایی، بوده است.

 

جنگل های حرا

 

جنگل های حرا قشم 

 

یکی از جاذبه ‌های طبیعی و گردشگری جزیره قشم، جنگل ‌های دریایی حرا می باشد که وست آن، حدود 200 کیلومتر است. درختان این جنگل، در آب ‌های شور رشد کرده و در زمان وقوع پدیده مد، تا گلوگاه، درون آب فرو می‌ روند. از ویژگی‌ های منحصر به‌ فرد درختان جنگل حرا قشم، این است که آب را تصفیه‌ و شیرین می‌ کنند. گردشگران، می توانند جنگل های درایی حرا را از فاصله 60 کیلومتری، از سوی غرب جزیره قشم تماشا کنند که عمر این جنگل ها به 30 تا 40 میلیون سال نیز، می ‌رسد.

جالب است بدانید که جنگل‌ های دریایی حرا قشم، زیستگاهی برای پرندگان مهاجر، همچون فلامینگو و پلیکان ها است که در فصول سرد سال، به جزیره زیبای قشم، مهاجرت می کنند. همچنین، انواع خزندگان و آبزیان نیز، در جنگل ها، زندگی می کنند.

 

 دره ستارگان

 

دره ستارگان قشم

 

از دیگر جاذب های گردشگری جزیره قشم، دره ستارگان می باشد که بر اثر فرسایش خاک، سنگ و ماسه که به واسطه‌ باران، رگبارها و وزش باد ایجاد شده، که قدمت آن، حدود دو میلیون سال در جزیره قشم است. این پدیده طبیعی، یکی از معروف ‌ترین جاهای دیدنی جزیره قشم محسوب می ‌شود و به اعتقاد ساکنان محلی جزیره، بر اثر برخورد ستارگان با زمین به وجود آمده از این‌ رو آن را دره ستارگان نامیده اند.

 

تنگه چاهکوه

 

تنگه چاهکوه قشم

 

یکی از جاهای دیدنی جزیره قشم، تنگه چاهکوه است که در فاصله 70 کیلومتری جزیره و در نزدیکی روستای چاهوی شرقی، قرار دارد. این تنگه، دارای حفره‌ ها، دالان ‌ها و همچنین، اشکال حیرت ‌آور است که تماشای آن‌ ها، خالی از لطف نیست. اهالی روستا، در گذشته های دور، برای جمع ‌آوری و نگهداری آب باران، در این تنگه، چاه هایی را حفر کرده بودند که پس از آن به تنگه چاهکوه معروف شد.

فرسایش سنگ ‌های رسوبی نیز در گذر زمان، عمق این دره را به 100 متر رسانده و حفره‌ ها، بافت سنگ‌ ها و همینطور، دالان ‌های شگفت‌ انگیز موجود در تنگه چاهکوه، هر گردشگری را به تحسین و شگفتی وا می ‌دارد. در ابتدای راه این تنگه، دیوار های بسیار بلند و مسیر عریضی قرار دارند و هرچه مسافران، به‌ سمت جنوب حرکت کنند، مسیر باریک ‌تر خواهد شد؛ تا حدی که آسمان محو شده و دیدن آن دشوار خواهد شد. عرض کم مسیر نیز، در بخش‌ هایی ممکن است ادامه راه را برای گردشگران، غیرممکن کند؛ اما ماجراجویی کم ‌نظیری خواهد بود.

 

قلعه پرتغالی ها

 

قلعه پرتغالی ها قشم

 

از دیگر مکان های گردشگری قشم، قلعه پرتغالی های نام دارد که در اوایل قرن 16 میلادی، دستور ساخت آن، توسط دریانوردی به نام آلفونسو آلبرکرک، در بخش شمال جزیره قشم، صادر گردید که امروزه از آن، به‌ عنوان قلعه پرتغالی‌ ها یاد می‌ شود. از قلعه پرتغالی ها، در حال حاضر، چند ستون، آب ‌انبار و همچنین، برج مراقبت، باقی مانده است.

این قلعه تاریخی، که در جزیره قشم واقع شده از مساحتی بالغ بر دو هزار متر مربع برخوردار بوده و با استفاده از سنگ ‌های آهکی، گچی و ساروج محلی، ساخته شده است. پرتغالی ‌ها، برای ساخت این قلعه از خاک سرخ هرمز استفاده کرده اند و از معماری ایرانی نیز، برای ساخت آن، الهام گرفته اند. لازم به ذکر است قلعه پرتغالی ها، در ساحل واقع شده که محل رفت‌ و آمد پرندگان دریایی، همانند مرغ ماهی ‌خوار و پلیکان نیز، می باشد. است.

 

سد گوران

 

سد گوران قشم

 

در 78 کیلومتری جزیره گردشگری قشم، در روستای گوران، به قدمت حکومت پهلوی اول، یک سد احداث گردیده که جالب است بدانید برخی از کارشناسان و همچنین، باستان ‌شناسان معتقدند پی اولیه‌ این بنای تاریخی، در دوران حکومت هخامنشیان و تاج آن، برای دوران ساسانیان، است. از ویژگی های این سد، شیرین بودن آب آن می باشد که از اهمیت و ارزش زیادی برخوردار است.

 

غار نمکدان

 

غار نمکدان قشم

 

از دیگر مکان های گردشگری جزیره قشم، غار نمکدان است که زمین‌ شناسان آن را طولانی ‌ترین غار نمک جهان، معرفی کرده‌ اند، که این پدیده‌ طبیعی، بسیار زیبا، در 90 کیلومتری جزیره ‌ی قشم قرار دارد. این جاذبه دیدنی، داخل کوهی گنبدی شکل قرار گرفته است که بر روی دیواره های آن، می ‌توان رگه‌ های سفید نمک و بر سطح آن، جریان آب نمک را مشاهده کرد. همچنین، قندیل ‌های ایجاد شده بر اثر رطوبت زیاد جزیره قشم و نفوذ آب، در داخل این غار، برای گردشگران، بسیار جذاب و دیدنی است.

 

بام جزیره قشم

 

بام جزیره قشم

 

یکی از جاهای دیدنی جزیره قشم، بام آن است که در بخش غربی این جزیره‌ قرار دارد و قسمت ‌های مرتفع آن، از سنگ آهک و دامنه‌ ها از ماسه سنگ، مارن و سیلت، تشکیل شده است. در واقع، این ارتفاعات، فلاتی نیمه‌ مرتفع می باشند که سطح وسیعی از جزیره قشم را تشکیل داده و به ‌دلیل چشم ‌اندازی زیبا از جنگل‌ های دریایی حرا قشم و سواحل شمال خلیج فارس، به یکی از مکان های گردشگری قشم تبدیل شده‌ است.

 

متقاضیان، می توانند جهت رزرو تور قشم از طریق راه های ارتباطی زیر با آژانس مسافرتی و گردشگری رایمون تماس بگیرند.

 

شماره تلفن : 02186090144

 

شماره واتس اپ : 09053813857

  1401-08-07
  سفر به قشم